SubscribeSubscribe to Cycle Sport GiftGive Cycle Sport as a gift Newsletter Newsletter

Results: April 2011

Major race wins in April

By Cycle Sport staff

Route Adélie de Vitré (1.1) France
Renaud Dion (Fra) Bretagne-Schuller

GP Miguel Indurain (1.HC) Spain
Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi

Hel van het Mergellend (1.1) Netherlands
Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil

Flèche d’Emeraud-St Malo (1.1) France
Tony Gallopin (Fra) Cofidis

Tour of Flanders (WT) Belgium
1 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank-Sungard
2 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
3 Fabian Cancellara (Swi) Leopard-Trek

Tour of the Basque Country (WT) Spain
Stage one:Joaquin Rodriguez (Spa) Katusha
Stage two:Vasili Kiryienka (Blr) Movistar
Stage three:Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
Stage four:Samuel Sanchez (Spa) Euskatel-Euskadi
Stage five:Francisco Gavazzi (Ita) Lampre-ISD
Stage six:Tony Martin (Ger) HTC-Highroad
Overall result
1 Andreas Klöden (Ger) RadioShack
2 Chris Horner (USA) RadioShack
3 Robert Gesink (Ned) Rabobank

Circuit de la Sarthe (2.1) France
Stage one: Daniele Bennati (Ita) Leopard-Trek
Stage two: Michel Kreder (Ned) Garmin-Cervélo
Stage three: Daniele Bennati (Ita) Leopard-Trek
Stage four: Anthony Roux (Fra) FDJ
Stage five: Daniele Bennati (Ita) Leopard-Trek
Overall winner: Anthony Roux (Fra) FDJ

Scheldeprijs (1.HC) Belgium
Mark Cavendish (GB) HTC-Highroad

GP Pino Cerami (1.1) Belgium
Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet

Paris-Roubaix (WT) France
1 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Cervélo
2 Fabian Cancellara (Swi) Leopard-Trek
3 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank

Giro dell’Appennino (1.1) Italy
Damiano Cunago (Ita) Lampre-ISD

Klasika Primavera (1.1) Spain
Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun

Paris-Camembert (1.1) France
Sandy Casar (Fra) FDJ

Brabantse Pijl (1.HC) Belgium
Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto

Vuelta a Castila y Leon (2.1) Spain
Stage one: Francisco Ventoso (Spa) Movistar
Stage two: Francisco Ventoso (Spa) Movistar
Stage three: Filippo Savini (Ita) Colnago-CSF Inox
Stage four: Alberto Contador (Spa) Saxo Bank
Stage five: Ben Swift (GB) Sky
Overall winner: Xavier Tondo (Spa) Movistar

GP de Denain (1.1) France
Jimmy Caspar (Fra) Saur-Sojasun

Profronde van Drenthe (2.1) Netherlands
Stage one: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
Stage two: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
Overall winner: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano

Tour du Finistère (1.1) France
Romain Feillu (Fra) Vacansoleil

Amstel Gold Race (WT) Netherlands
1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto
2 Joaquin Rodriguez (Spa) Katusha
3 Simon Gerrans (Aus) Sky

Tro-Bro Léon (1.1) France
Vincent Jérôme (Fra) Europcar

Giro del Trentino (2.HC) Italy
Stage one: Andreas Klöden (Ger) RadioShack
Stage two: Thomas Voeckler (Fra) Europcar
Stage three: Fabio Duarte (Col) Geox-TMC
Stage four: Roman Kreuziger (Cze) Astana
Overall winner: Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD

Flèche Wallonne (WT) Belgium
1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto
2 Joaquim Rodriguez (Spa) Katusha
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi

GP Llodio (1.1) Spain
Santiago Perez (Spa) Barbot-Efapel

GP Herning (1.1) Denmark
Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand

Liège-Bastogne-Liège (WT) Belgium
1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto
2 Frank Schleck (Lux) Leopard-Trek
3 Andy Schleck (Lux) Leopard-Trek

Tour of Turkey (2.HC)
Stage one: Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
Stage two: Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
Stage three:Manuel Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox
Stage four: Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD
Stage five: Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
Stage six: André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
Stage seven: Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
Stage eight: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
Overall winner: Alexander Efimkin (Rus) Type 1

Vuelta a la Rioja (1.1) Spain
Imanol Erviti (Spa) Movistar

Rund um Köln (1.1) Germany
Michael Matthews (Aus) Rabobank

Tour of Romandy (WT) Switzerland
Prologue: Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel-Euskadi
Stage one: Pavel Brutt (Rus) Katusha
Stage two: Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD
Stage three: Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
Stage four: David Zabriskie (USA) Garmin-Cervélo
Stage five: Ben Swift (GB) Sky
Overall result
1 Cadel Evans (Aus) BMC
2 Tony Martin (Ger) HTC-Highroad
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana

Vuelta a Asturias (2.1) Spain
Stage one: Stefan Schumacher (Ger) Miche
Stage two (a): Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare
Stage two (b): Stefan Schumacher (Ger) Miche
Stage three: Javier Moreno (Spa) Caja Rural
Stage four: Victor Cabedo (Spa) Orbea
Stage five: Constantino Zaballa (Spa) Miche
Overall winner: Javier Moreno (Spa) Caja Rural

GP Industrio e Artigianato – Larciano (1.1) Italy
Angel Vicioso (Spa) Androni Giocattoli

There are no comments yet, add one below.

Leave a Comment